انتصاب جناب آقای دکتر سعید قاضی مغربی به سمت ریاست واحد یادگار امام (ره) شهرری

۰۵ دی ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۳ انتصابات
تعداد بازدید:۱۷۰۲
انتصاب جناب آقای دکتر سعید قاضی مغربی به سمت ریاست واحد یادگار امام (ره) شهرری

با حضور دکتر محمد مهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی، دکتر مرتضی محمودی رئیس دبیرخانه هیات امنای استان تهران، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا طیبی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان تهران، معاون فرماندار شهرری، مهندس بابایی مشاور و مدیر روابط عمومی فرمانداری شهرستان ری، مهندس صوفی بخشدار شهر آفتاب، حاج آقا نصر ا... رئیس بنیاد شهید شهرستان ری، اعضای هیات رئیسه، استادان وکارکنان واحد یادگارامام (ره) شهرری، مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید این واحد در سالن خوارزمی برگزار و دکتر سعید قاضی مغربی  به عنوان رئیس جدید معرفی و از خدمات دکتر محمد سالار کسرایی  رئیس سابق قدردانی شد.

در ابتدای این مراسم دکتر محمد مهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران  ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت و سوگواری امام حسین (ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تقارن آن با آغاز سال تحصیلی جدید گفت: روح بزرگ حضرت امام خمینی (ره) و فرزند بزرگوارش احیاگر اسلام و بشریت در قرن حاضر است و در راه تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران شخصیت های برجسته ای همچون مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی خدمات ارزنده ای را ارائه کرده اند به گونه ای که بنده بارها در مجمع تشخیص مصلحت به خدمت ایشان رسیدم گفتند: که ما سرباز ولایتیم.

طهرانچی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نحله تفکری و یک نگاه نو به بشریت اقدامات بزرگی را انجام داده  و موفق شده  چالش های را که دنیا مدرن و نظام غرب نتوانسته  راه حلی برای آن ارائه نماید را حل کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای تحقق اهداف و ارزش های خود با چالش های مواجه است ولی واقعیت این است که یک حرکت رو به جلو و تاثیر گذار در تمدن بشری داشته و به عنوان پایه گذار تمدن علم بیش از ۱۰ سال جایگاه اول در سطح علمی را دارد.

طهرانچی در سخنان خود با اشاره به مقاله چاپ شده در مجله نیچر در سال ۲۰۰۵ بیان داشت: در این مقاله عنوان شده که ایرانی ها بر اساس تمدن گذشت خود به دنبال احیای تمدن جدید هستند چرا که اینان رهبران عملی دنیا بوده و باید راه آنها را سد کرد.

وی با اشاره به گفت و گویی که با یکی از اعضای ۱+۵ داشته گفت: من به عنوان معلم تاریخ در کلاس های درس می گویم که غرب ۳۰۰ سال پیش علم را محاکمه کرده و این تبدیل به نقطه سیاهی در تاریخ آن ها شده و با این حال آن ها به دنبال تحریم دانشگاه ها و نظام آموزشی ما هستند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بیان داشت: افتخار ایران علیرغم محدودیت های که دارد این است  رهبر آنها حضرت آیت الله خامنه ای پرچمدار رشد و پیشرفت علمی است به گونه ای که در سخنان خود می فرمایند: جامعه ما بایستی به دنبال پیشرفت علمی و توسعه عالی سرزمینی باشد و در راستای منویات مقام عظمای ولایت بعد از درگذشت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی برای این امر خطیر دکتر علی اکبر ولایتی را به سمت رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کردند.

طهرانچی با بیان اینکه در تغییر دانشگاه آزاد منویات رهبری را مدنظر قرار می دهیم، گفت:‌ تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال، جهت گیری علمی،‌ نیازسنجی علمی و سرمایه گذاری بر دانش مورد نیاز کشور، عدم کاهش سرعت پیشرفت علمی کشور و برنامه ریزی و حرکت دانشگاه در جهت نقش آفرینی برای ایجاد تمدن اسلامی ۵ اصلی است که در منویات رهبری وجود داشته و ما نیز آن را مدنظر قرار می دهیم.

او در همین زمینه افزود:‌ در نظر داریم تا در سال ۱۴۰۴  انتخاب اول داوطلبین ورود به دانشگاه باشیم و در این مدت ۸ ساله باید حرکت رو به جلو داشته باشیم و از آنجایی که برخی در آموزش عالی معتقدند که گسترش کمی، تهدیدی برای گسترش آموزش عالی است، ما می خواهیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ادامه داد:‌ گسترش کمی در دانشگاه آزاد اسلامی سرعت گرفته  و واقعیت این است که ما در حال حاضر در استان تهران ۳۳۶ هزار دانشجو داریم اگر به این رشد و جهت گیری دقت کافی نشود موجبات انهدام آموزش عالی را فراهم می کند چرا که ما در سال های قبل به اسم اقتصاد دانشگاه گسترش عجیبی را رقم زده ایم که این می تواند خطرناک باشد.

وی گفت: عده ای نیز می گویند کیفیت در مقابل کمیت قرار دارد و اگر به سمت رشد کمی برویم، حتما کیفیت را فدا کرده ایم،‌ با این حال ما واقعیت ها و اشکالات این حوزه را می دانیم و معتقدیم راه حل کیفیت، دولتی  کردن امور نیست

او بیان داشت: اعتقادمان این است که رفتار بر منطق اقتصاد غیردولتی کمیت زاست و با این نوع نگاه به سراغ کیفیت رفتن تهدید محسوب می شود. از سوی دیگر راه حل کیفی سازی دولتی  سازی نیست،‌بلکه کارآمد سازی است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران:‌ کیفیتی که به دنبال آن هستیم را نیز با ایجاد یک گفتمان واحد در بدنه دانشگاه پیگیری خواهیم کرد و نباید فراموش کنیم که نیروی انسانی دانشگاهی یک پتانسیل پیشرفته به شمار می رود و بایستی به گونه ای حرکت کنیم که دانشگاه آزاد اسلامی را به دانشگاه نوآور و حل مسله تبدیل کنیم.

وی گفت: ما نباید دغدغه مراجعه دانشجو به دانشگاه ها را داشته باشیم بلکه باید دغدغه آینده آن ها را داشته باشیم دغدغه اصلی ما صندلی های خالی نباید باشد بلکه باید به فکر محیط کار آن ها باشیم.

دکتر طهرانچی با اشاره به آیه ۱۱ سوره رعد که خداوند می فرمایند: خداوند سرنوشت هیچ قومى (و ملّتى) راتغییر نمى دهد مگر آنکه آنان آنچه را در (وجود) خودشان است تغییر دهند گفت: ما باید به دنبال تغییر و تحول باشیم درآمد ملی کشور که توسط بیگانگان به شدت محدود شده است باید تبدیل به درآمد پویا شود چرا که کشور ما دارای ۸۵ میلیون نفر جمعیت است و با توجه به بازار مصرف باید بازاری شکل گیرد که موتور تولید و اشتغال را راه بیندازد.

وی گفت: واحدهای ما باید پرچم دار حل مساله باشد بعنوان مثال امکان دارد در این واحد دانشگاهی ۳ هزار دانشجو کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل باشند ما باید ۳ هزار تز و حل مسله داشته باشیم  ولی متاسفانه امروز دانش آموخته هایی را داریم که قادر به حل هیچگونه مسئله خاصی در زمینه تخصصی رشته خود را نیستند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران  با قدردانی از زحمات"دکتر محمد سالار کسرایی "  استادان و  کارکنان واحد یادگار امام (ره) شهرری اظهار کرد: دکتر سعید قاضی مغربی ۲۷ سال است که در دانشگاه حضور دارد و همواره عهده دار پست های  همچون عضو هیات امنای جهاد دانشگاهی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی بوده اند فعالیت در وزارت ارشاد و وزارت تعاون را نیز در کارنامه خود دارند امید است که با انتصاب ایشان موضوع تغییر و تحول که لازمه حفظ و بقاء دانشگاه است به خوبی انجام شود چرا که هر سیستمی هر چقدر که بزرگ و قدرتمند باشد اگر درک درستی از شرایط بیرونی و تغییرات نداشته باشد محکوم به فناست.

طهرانچی در پایان سخنان خود ضمن آرزوی موفقیت برای دکتر سعید قاضی مغربی از زحمات دکتر محمد سالار کسرایی در زمان تصدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگارامام (ره) شهرری تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا طیبی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان تهران ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت و سوگواری امام حسین (ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تقارن آن با آغاز سال تحصیلی جدید گفت: مسوولیت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به صورت خاص و در نظام مدیریتی به صورت عام یک کار فراگیرست  و توجه به ابعاد و حدود وظایف آن وظیفه اول هر مسوولیتی است. زمانی که ما به عنوان یک معلم در کلاس درس حاضر می شویم نتیجه زحمات و کار خود را پس از اتمام کلاس حس می کنیم اما زمانی که یک مسوولیت مدیریتی را برعهده می گیریم این حس ملموس نیست چرا که جایگاه، اهداف و شاخص های یک مدیر با یک معلم بسیار متفاوت است و لذا حساسیت مسوولیت مدیریت نیز بیشتر است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان تهران افزود: اولین و اصلی ترین وظیفه یک مدیر شناخت محدوده وظایف خود است چرا که در یک واحد کمترین و ریزترین کارهای که انجام می شود تمام مسوولیت اول و با ذات آن متوجه او می باشد.

وی گفت: در شرح وظایف مدیر یک دانشگاه چگونگی توزیع نیرو استفاده از امکانات و اهمیت این مسوولیت رقم می خورد و هرکاری که در آن واحد انجام می شود باید توجیه داشته باشد و توجیه آن کار چیزی جز قانون و دستورالعمل ها نیست.

او اظهار داشت:مدیری می تواند این بخشنامه ها و دستور العمل ها را به درستی اجرا نماید که به ارزش ها و ملاک های آن تعهد و پایبندی داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا طیبی در پایان سخنان خود ضمن آرزوی موفقیت برای دکتر سعید قاضی مغربی  از زحمات دکتر محمد سالار کسرایی در زمان تصدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد امام (ره) شهرری تقدیر و تشکر کرد و افزود: امید است که دکتر قاضی مغربی با شناخت و عمل به وظایف  خود و احساس مسوولیت در راستای اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و دانشگاه آزاد موفق و موید باشد.

دکتر سعید قاضی مغربی رئیس واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری در ابتدای سخنان خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت و سوگواری امام حسین (ع) و آغاز هفته دفاع مقدس و تقارن آن با آغاز سال تحصیلی جدید گفت: همجواری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری با حرم مطهر و نورانی حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) و حرم بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران این واحد دانشگاهی را به واحد خاصی تبدیل کرده  و از سوی فضای فیزیکی، امکانات و تجهیزات کارگاهی، آزمایشگاهی، دارا بودن بیش از ۳۵۰ عضو هیات علمی و ۴۲۰ پرسنل اداری موقعیت خوبی را برای این واحد رقم زده است که امیدوارم بتوانم فرد مفیدی برای استادان، کارکنان و دانشجویان واحدی باشم که ۲۷ سال است که درآن مشغول به خدمتم.

 رئیس واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری با تشکر از زحمات دکتر محمد سالار کسرایی بیان داشت: بر این باورم اگر همه از مشکلات باخبر باشند می توان امید داشت که درصد رفع آن بر می آیند و من با توکل به خداوند متعال و منابع و امکاناتی که در دسترس هست به دنبال حل مشکلات هستم.

قاضی مغربی با اشاره به این مطلب که مدیری ریسک پذیر و با قابلیت تغییر است بیان داشت: به دنبال تغییر و تحول ، نوآوری و  حل مسائل هستم.

وی گفت: تغییر و تحولاتی که در حوزه علم رخ داده است مختص دانشگاه آزاد اسلامی نیست و ما با کمبود دانشجو مواجه هستیم و نباید انتظار حل این مشکل را داشته باشیم مگر اینکه دانشگاه را به دانشگاهی کارآفرین تبدیل کنیم چرا که دانشگاه های نسل اول دانش محور، دانشگاه های نسل دوم پژوهش محور و دانشگاه های نسل سوم باید کار آفرین باشند.

قاضی مغربی با اشاره به اهداف خود گفت: مشارکت عمومی و شایسته سالاری، جذب حداکثری طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، نگاه جدی به تغییر و تحولات در دنیا در حوزه های آموزشی، فرهنگی و پژوهشی، روش های نوآورانه وارتقا کیفی واحد در زمینه های مختلف از برنامه های من در این واحد دانشگاهی می باشد.

رئیس واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری گفت:  به مدیریت غیر متمرکز  اعتقاد دارم، اینکه تمامی دانشکده ها به صورت مستقل کار خود را به نحو احسنت انجام دهند.

قاضی مغربی در پایان سخنان خود افزود: اگر به عنوان رئیس واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری انتخاب شده ام آمده ام تا خدمت کنم و حافظ اموال و امانات این واحد باشم و انضباط مالی، اداری و آموزشی سرلوح کار من است.

 در این جلسه دکتر محمد سالار کسرایی  در سخنانی از زحمات و تلاشهای استادان و کارکنان واحد تقدیر و تشکر نمود.

وی با بیان اینکه دانشگاه خانه دوم کارکنان است بیان داشت: بخش عظیمی از اوقات ما در دانشگاه برای انجام امور محوله گذرانده می شود پس باید سعی کنیم با دلسوزی، همدلی، در فضایی صمیمی فعالیت کنیم و در کلیه امور اصولی اعم از، تکریم ارباب رجوع، صداقت، امانتداری، صرفه جویی در مصرف و داشتن وجدان کاری را سرلوحه کارهایمان قرار گیرد.

دکتر محمد سالار کسرایی گفت: از ۱۳۹۳/۶/۱۰ که وارد مجموع دانشگاه آزاد شدم و سرپرستی واحد قم را به عهده من نهادند اولین بار با مشکلات دانشگاه آزاد اسلامی مواجه شدم و بایستی اصلاحاتی در حوزه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی صورت پذیرد.

دکتر محمد سالار کسرایی در پایان سخنان خود گزارشی از حوزه های آموزشی، دانشجویی، فرهنگ، اداری و مالی، پژوهشی و عمرانی ارائه کرد و برای دکتر سعید قاضی مغربی آرزوی موفقیت و توفیق روز افزون کرد.